Sejny to miasto na Podlasiu, które ma bardzo bogatą historię. Miasto jest do tej pory tyglem kultur – styka się tutaj wiele narodowości. Prócz Polaków są tutaj Rosjanie, Niemcy, Białorusini i Litwini. Żydzi mieszkali w mieście do II wojny światowej – pamiątką po ich czasach jest Biała Synagoga, mieszcząca się przy ulicy Józefa Piłsudskiego 41. Miasto to ma swoje zaczątki w XVI wieku, przy czym jego założenie i rozkwit przypisuje się Jerzemu Grodzińskiemu, który ponadto zapisał miasto sprowadzonym z Wilna dominikanom.

Potężne znaczenie figurki będącej niegdyś krzyżackim ołtarzykiem polowym

Miasto zawdzięcza Jerzemu Grodzińskiemu i dominikanom jedną z największych pereł Podlasia – kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Dzieła sztuki sakralnej w większości przypadków pochodzą z XVIII wieku. Wyjątek stanowi bardzo rzadka w Europie drewniana figura szafkowa Matki Boskiej z Dzieciątkiem wykonana w kształcie tryptyku. XV- wieczne dzieło miało być pierwotnie ołtarzykiem polowym wykorzystywanym przez Krzyżaków. Figura została okazyjnie nabyta w Królewcu w 1602 roku i od tej pory słynie z licznych cudów i łask, wypraszanych podczas modlitw szeptanych przez wiernych. „Matka Boska Sejneńska, łaskami słynąca, od Trójcy Świętej, Matka Wspomożenia Wiernych, Przemożna Orędowniczka” jest celem pielgrzymek z całej Polski.

Miasto chronione od pożarów

W XVIII wieku z powodu licznych pożarów nawiedzających Sejny, postanowiono wezwać na pomoc świętą Agatę. Sycylijska męczennica ma tutaj swoją kaplicę, której wnętrze zdobi jej wizerunek. Stojąca na dachu kaplicy figura świętej strzeże miasta przed pożarami i piorunami. Święta Agata oddała swoje życie za wiarę w Chrystusa podczas prześladowań chrześcijan, jakie miały miejsce za czasów cesarza Decjusza Trajana. Naraziła się tym, że wybierając życie w dziewictwie odmówiła zamążpójścia, czym rozwścieczyła namiestnika Sycylii – Kwincjana. Z powodu tej odmowy została z czasem skazana na tortury, podczas których odcięto jej piersi. Zmarła na rozżarzonych węglach. To właśnie jej przypisuje się cudowne ocalenie miasta przed gniewem Etny – za jej wstawiennictwem lawa zatrzymała się tuż przed bramami miasta.

Baza noclegowa na Podlasiu

Podlasie to jeden z najpiękniejszych regionów w Polsce. Noclegi w Sejnach to okazja do tego, by osobiście przekonać się o tym, że jest to kraina miodem i mlekiem płynąca – i że w tym określeniu nie ma żadnej przesady.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>