Wołkowyja to niewielka wieś agroturystyczna położona w niezwykle pięknej dolinie w pobliżu małej obwodnicy bieszczadzkiej, która w tych okolicach biegnie bardzo charakterystycznym zakolem nad poszarpanymi brzegami Jeziora Solińskiego. Całość zapewnia naprawdę niesamowite widoki na okoliczne wzgórza solińskie.

Wioska sprawia dziwne wrażenie jakby właśnie wyłoniła się z wody. Nie ma jednak w tym dziwnego, gdyż jej jedna połowa została przed bardzo wielu laty zatopiona i obecnie znajduje się właśnie na dnie zalewu. Przy niskich stanach wody, ciągle jeszcze da się zobaczyć fundamenty rozebranego niegdyś kościoła.

Samą dolinę zasiedlono prawdopodobnie w pierwszej połowie XV w. Tak jak w wielu innych wsiach w tej okolicy wybudowano zarówno kościół dla katolików jak i cerkiew dla prawosławnej części mieszkańców. Niestety obydwie świątynie rozebrano tuż przed spiętrzeniem wód Zalewu Solińskiego w 1967 r. Oczywiście nie obyło się to bez oporu lokalnej ludności. Jak się później okazało, poziom wód nigdy nie sięgnął miejsca, gdzie wybudowano piękną cerkiew. Niestety została po niej tylko nędzna podmurówka i mosiężna dzwonnica.

Bardzo dużo się zmieniło wraz z rozwojem lokalnej turystyki. Pomimo niewielkich rozmiarów wołkowyjskie noclegi są na światowym poziomie (porównaj na: ). Od kiedy zaczęli tu przyjeżdżać ludzie przemęczeni miejskim zgiełkiem, zaczęły we wsi funkcjonować bardzo liczne gospodarstwa agroturystyczne, a także rodzinne pensjonaty, ośrodki wczasowe, niewielkie schronisko młodzieżowe oraz dość liczne pola namiotowe. Są też zadbane przystanie i tanie wypożyczalnie sprzętu wodnego. Również wędkarze mają tu stawy ośrodka zarybieniowego, co przyczyniło się do utworzenia, prężnie dziś działającego, schroniska wędkarskiego. Baza noclegowa we wsi zadowoli więc nawet najbardziej wybredne turystyczne gusta.

Mając w zapasie kilka dni wolnego warto zajrzeć do kościoła pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbego, który wzniesiono w latach 1973-75. Budynek charakteryzuje się całkiem nowoczesną fasadą, ale za to prawdziwie zabytkowym wnętrzem z szesnastowiecznym obrazem Świętej Rodziny na czele. Na wzgórzach otaczających wioskę rozciągają się przepiękne panoramy na Zalew Soliński i jego okolicę.
Z pewnością warto tu zajrzeć w drodze na górskie szlaki Bieszczad i w otoczeniu dzikiej przyrody spędzić relaksujący weekend.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>