Planując wakacje, warto wygospodarować trochę czasu między opalaniem się na plaży a kanapowym lenistwem przed telewizorem na krótki, ale intensywny (na przykład weekendowy) wypad w interesujące miejsce z mocą atrakcji. Jednym z takich miejsc jest Lesko.

To urokliwe, małe miasteczko słynie przede wszystkim ze swojej burzliwej historii. Wielokrotnie najeżdżane, niszczone i grabione przez Szwedów, Rosjan, Austriaków, zawsze podnosiło się z kolan, niczym mityczny feniks z popiołów. To miasto, w którym swoją obecność odcisnęli królowie Polski – Kazimierz Jagiellończyk i Zygmunt August. Cichy uczestnik konfederacji barskiej w charakterze pomocniczym. A dla turystów – przede wszystkim piękna miejscowość, oferująca moc atrakcji, wspomnień i fantastycznych widoków. Rozwinięta baza noclegowa w tym mieście umożliwia skupienie się właśnie na atrakcjach, bo zwiedzający nie muszą się martwić o znalezienie odpowiedniego miejsca do zatrzymania na noc. Jeśli chodzi o noclegi, Lesko ma czym się pochwalić – amatorzy wrażeń i surowych warunków mogą skorzystać z pola namiotowego, zaś ci, którzy chcą w pełni doświadczyć klimatu tego miejsca zdecydować mogą się na zatrzymanie w głównej atrakcji – zamku przerobionym na pensjonat.

Zwiedzanie warto rozpocząć właśnie od wspomnianego zamku. Jego początki sięgają XVI wieku. Wielokrotnie najeżdżany i niszczony, z każdą odbudową zyskiwał kolejne cechy, czego efektem jest możliwy obecnie do zaobserwowania unikalny charakter tego kompleksu. Nogi turysty powinny też go zaprowadzić do kościoła z dwiema kaplicami pw, Nawiedzenia NMP. Jest to kościół z 1539 roku, najstarszy w Bieszczadach. W kaplicy św. Antoniego znajdują się zaś szczątki Franciszka Pułaskiego. Jego krypta grobowa jest jednak niedostępna dla zwiedzających, za to można odczytać jego epitafium.

Innymi wartymi uwagi zabytkami są ratusz oraz żydowski cmentarz. Jednak budynki minionych lat to nie jedyne, co Lesko ma do zaoferowania turystom. Warto wziąć udział w organizowanych corocznie Dniach Leska, podczas których można wziąć udział w różnych konkursach czy posłuchać muzyki na koncertach. A jeśli to za mało, nic nie stoi na przeszkodzie, by zwiedzić okoliczne miejsca. Szczególnie kusić powinna Solina ze swoim wspaniałym jeziorem. Kąpielisko rokrocznie przyciąga wielu ludzi – to jednak nie dziwi, woda jest bardzo czysta, a nad bezpieczeństwem kąpiących się czuwają wykwalifikowani ratownicy. Doskonałe miejsce na kilkudniowy wypad z rodziną. Jeśli chodzi o bazę noclegową, w Solinie również nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem odpowiedniego dla siebie miejsca do spędzenia nocy. Noclegi Leska są na porównywalnym poziomie co w Solinie, jednak w tym drugim miejscu z oczywistych powodów wybór jest większy. Lesko jest miejscem z pewnością godnym uwagi. Jeśli chcemy spędzić wolny od pracy czas w inny sposób niż zazwyczaj, powinniśmy rozważyć to właśnie miejsce. Klimat pobliskich Bieszczad w połączeniu z ciekawostkami historycznymi sprawia, że miasto to jest atrakcyjnym miejscem na mapie Polski.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>