Kruklanki – malownicza wieś należąca dawniej do województwa suwalskiego. Obecnie leży w województwie warmińsko-mazurskim. Jest to spora miejscowość położona w powiecie giżyckim. Stanowi siedzibę gminy Kruklanki. Uroku tej miejscowości dodaje korzystne położenie, ponieważ zlokalizowana jest nad jeziorem Gołdopiwo oraz rzeką Sapiną. Często przyjeżdżają tu turyści, gdyż baza noclegowa zapewnia komfortowy wypoczynek (zobacz szczegóły). Osoby wybierające się do tej miejscowości mogą wynająć dobre i tanie noclegi. Kruklanki wiążą się nie tylko z malowniczymi widokami, ale też z niesamowitą historią. Można zobaczyć tu imponujące zabytki. Znajdują się tu także ciekawe kościoły, które niewątpliwie trzeba zwiedzić. Kruklanki są miejscowością, której atrakcje turystyczne oraz piękne widoki z pewnością sprawią, że będzie to niezapomniany czas. Spędzając wakacje w tych okolicach koniecznie trzeba zwiedzić cerkiew św. Jozafata Kuncewicza. Jest to świątynia greckokatolicka, która wybudowana została w latach 1998 – 2002. Projektantem budynku był Bohdan Boberski pochodzący z Warszawy. Cerkiew jest nowoczesną świątynią. Wyglądem przypomina współczesny kościół. W środku znajduje się ikonostas, czyli ozdobna, pokryta ikonami ściana. Umieszczona jest pomiędzy miejscem ołtarzowym, a nawą, która przeznaczona jest dla wiernych. Obok cerkwi znajduje się pamiątkowy głaz, który upamiętnia akcję przesiedleńczą. Świątynia zlokalizowana jest przy ulicy Wodnej.

W Kruklankach można również zobaczyć cerkiew pod wezwaniem św. Dymitra. Jest to prawosławna świątynia. Parafia należy do dekanatu Olsztyn diecezji białostocko-gdańskiej. Wybudowana została przy ulicy 22 lipca i jest byłą kaplicą cmentarną. Pochodzi z XIX wieku. W świątyni można zobaczyć ikonostas, a nad wejściem widoczna jest mała kopułka. Podczas pobytu w Kruklankach warto zobaczyć zabytkowy kościół ewangelicki. Został on zbudowany w 1574 roku, w stylu połączenia gotyku oraz baroku. Był przebudowywany w wieku XVII oraz XVIII. Jest to obecnie rzymskokatolicki kościół. Zobaczyć można tam wieżę z końca XVI wieku, na której umieszczone są dwa dzwony. Pochodzą one z XVII wieku. Wewnątrz kościoła znajduje się ołtarz oraz ambona z pierwszej połowy XVIII wieku. Kościół był remontowany w 1875 roku oraz po zniszczeniach w wyniku I wojny światowej. Świątynia została przyjęta przez katolików w roku 1946 jako kościół pod Wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Parafia była reaktywowana kanonicznie w 1962 roku.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>