W Polsce jest wiele ciekawych miast, ale na pewno nie ma drugiego takiego jak Sandomierz. Jest on położony nad Wisłą w województwie świętokrzyskim. Ulokowany jest na siedmiu wzgórzach, co już daje niesamowite widoki. Ponadto mówi się na niego „mały Rzym”. A dlaczego? Właśnie ze względu na swoje magiczne położenie na wzgórzach, jak to jest też w „wiecznym mieście”. Sandomierz wyróżnia się wspaniałą atmosferą, w której można poczuć klimat przeszłości.

SERIAL OJCIEC MATEUSZ
Sandomierz posiada wiele interesujących atrakcji. Miasto to jeszcze do niedawna nie było tak oblegane przez turystów i nie cieszyło się tak wielką popularnością jak teraz. Zmieniło się to za sprawą pewnych filmowców, którzy postanowili nagrać serial w tym rejonie. Opowiada on o losach księdza, który rozwiązuje zagadki kryminalne. Dzięki temu serialowi miasto na nowo odżyło, ponieważ można ujrzeć w telewizji cały urok tego miejsca. Ponadto turyści, przyjeżdżając do Sandomierza, chcą podróżować w miejsca, gdzie przebywał serialowy Ojciec Mateusz. Często ludzie pytają o Dworek Skorupskich, który przyjął już nazwę Dworka Ojca Mateusza.

GŁÓWNE ZABYTKI MIASTA
Miasto posiada wiele ciekawych miejsc. Pochwalić się może wspaniałą zabudową architektoniczną. Rynek na starym mieście ma zachowane fragmenty średniowiecznych murów miejskich. Jednocześnie Sandomierz charakteryzuje się jedną z najlepiej zachowanych i najpiękniejszych starówek, jakie istnieją w Polsce. Czynią ją taką przede wszystkim stare kamienice. Innymi równie ciekawymi zabytkami są: Zamek, Katedra, Ratusz z XIV wieku, brama Opatowska, kościół św. Michała, w którym obecnie znajduje się Wyższe Seminarium Duchowne. Jedną z głównych atrakcji, jakie Sandomierz oferuje turystom, jest podziemna trasa, tzn. podziemia sandomierskie. Można tam także podziwiać Wąwóz Królowej Jadwigi. Jest to atrakcja przyrodnicza, występująca w centrum. Przejawia się tym, iż jest to wąwóz lessowy, w którym rosną ciekawie uformowane korzenie starych drzew.

Z CZEGO SŁYNIE MIASTO „OJCA MATEUSZA”?
Przede wszystkim słynie ze swojego klimatu. Ponadto co roku organizowane są tam różnego rodzaju imprezy, między innymi: Jarmark Jagielloński, Międzynarodowy Turniej Rycerski o Miecz Zawiszy Czarnego czy też Festiwal Filmów Niezwykłych. Jest to bardzo dobry sposób na spędzenie wolnego czasu w samotności lub z całą rodziną. W tym mieście nie można się nudzić.

GDZIE I CO DOBRZE ZJEŚĆ?
W Sandomierzu, jak i w każdym innym mieście w Polsce, istnieje wiele interesujących miejsc, w których można dobrze, smacznie i tanio zjeść. Do takich miejsc można zaliczyć restauracje, pizzerie. Dużo dobrych restauracji położonych jest w samym centrum. Oferują one różne kuchnie, dlatego też nawet bardzo wymagający turysta jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Warto jednak spróbować dań, z których słynie to miasto. Takimi potrawami są: żur chłopski z kapustą, bardzo pożywna zapalanka bądź zupa jarzynowa na mleku.

SPĘDZANIE WOLNEGO CZASU I NOCLEG
Jeśli chodzi o nocleg, to jest to bardzo ważny aspekt w Sandomierzu, ponieważ turystami są ludzie z całego świata. Na szczęście nie ma z tym problemu. Mieszkańcy oferują różnego rodzaju miejsca noclegowe, między innymi hotele, pensjonaty. W tym przypadku jest tak samo jak z jedzeniem. Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Dużo przyjezdnych decyduje się na noclegi w okolicach Rynku. Główną przyczyną tego jest fakt, iż rano jest tam zdecydowanie spokojniej niż w innej części miasta. Ludzie przyjeżdżają tu odpocząć od pracy, problemów. Dlatego tak bardzo cenią sobie ciszę i spokój.

Czy warto odwiedzić Sandomierz? Zdecydowanie warto. Szczególnie polecany jest on dla osób, które interesują się starą architektura i przyrodą oraz dla takich, które chcą cieszyć się ciszą i spokojem. To miejsce, w którym można nie tylko pospacerować o każdej porze dnia, ale i podziwiać piękno, i przyrodę tego miasta. Dlatego jeśli stara architektura, to tylko Sandomierz.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>