Kultura, sztuka, religia – te wszystkie aspekty muszą się w pewien sposób ze sobą łączyć. Radom nie jest miastem turystycznym, co nie znaczy jednak, że nie jest miastem dla turysty. Wymienione trzy elementy wskazują na to, że jest tu czego szukać – czegoś dla ciała i dla ducha. Radomskie noclegi, hotele [wejdź na  ✑meteor-turystyka.pl] i restauracje udowadniają, że turyści nie omijają tego miasta. Sezon urlopowy trwa tu cały rok, bo miasto w przeciwieństwie do np. nadmorskich kurortów nie jest „czynne” tylko latem.

Warto zwrócić uwagę na religię i zakon bernardynów. Dlaczego właśnie na to powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Ponieważ ten zakon i kościół miały wpływ na mieszkańców, politykę i kulturę Radomia. Sam zakon powstał w połowie XV wieku, a sprowadził go tu Kazimierz Jagiellończyk. Kościół wybudowano na placu tuż obok grubych murów miasta. Aby każdy mógł go dostrzec, wybudowano go blisko Bramy Lubelskiej. Pod koniec lat sześćdziesiątych tego samego wieku, powstał tu drewniany kościół imienia św. Katarzyny. Kilka lat później wybudowano kościół murowany, w którym znajdował się skarbiec i zakrystia. Był nawet aneks kuchenny oraz pomieszczenia mieszkalne dla zakonników. Polska jest jednym z niewielu europejskich krajów, w których udało się zachować tego rodzaju budynki. Jeżeli chodzi o samą Polskę, to prawdopodobnie jest to jedyny taki obiekt. Po koniec XVI wieku wybudowano tutaj również kaplicę, W drugiej połowie XIX wieku klasztor bardziej niż religijny, przybrał charakter państwowy – miały tu miejsce manifestacje polityczne. Niestety w 1867 roku klasztor został zamknięty – budynki zostały przekazane na rzecz administracji, policji i wojska. Na początku XX wieku przeprowadzono gruntowny remont budynków kościoła, dodatkowo poddano go rozbudowie. Od strony zachodniej doszła baszta, która prowadziła do chóru. Połączono również dwie oddzielne do tej pory kaplice. Religia zawsze była w umysłach i sercach mieszkańców, dlatego też ludzie aktywnie uczestniczą tu w życiu kościoła.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>