Zastanawiając się, gdzie spędzić letnie dni, warto wziąć pod uwagę Bieszczady. Najbardziej ich znana atrakcja – Solina – jest zwykle oblegana przez turystów, więc jeśli chce się mieć więcej spokoju i ciszy, wówczas można skierować się do pobliskich Ustrzyk Dolnych. To niewielkie miasteczko jest stolicą tego zakątka Polski i ma do zaoferowania ciekawe sposoby spędzenia czasu zarówno w lecie, jak i w zimie. A jakie konkretnie?

Ustrzyki Dolne mogą pochwalić się kilkoma interesującymi zabytkami sakralnymi. Są to: XVIII-wieczny kościół, pochodząca z XIX wieku synagoga wraz z cmentarzem żydowskim oraz powstała w tym samym okresie cerkiew prawosławna. Warto nadmienić, że Ustrzyki znajdują się na popularnym szlaku architektury drewnianej. Na miejscu znajdują się ciekawe trasy spacerowe, które łączą ze sobą zabytki z pięknem przyrody. Trasy te prowadzą od stacji PKP na szczyty Kiń, Mały Król, Gromadzyń, Kamienną Lawortę, a także do źródeł przepływającej przez miasteczko rzeki Strwiąż. Najkrótsza trasa spacerowa prowadzi na wspomniany wcześniej cmentarz żydowski. Poza trasami spacerowymi na miejscu warto odwiedzić też rozbudowane muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz rynek miasta.

Miłośnicy sportów zimowych przyjeżdżają do Ustrzyk Dolnych w sezonie zimowym. Wyciągi działające na Gromadzyniu i Laworcie są dość popularne i amatorzy białego szaleństwa nie powinni być rozczarowani. W lecie mogą korzystać z Laworty kolarze – stok w ciepłych miesiącach zmienia się w trasę downhillową. Ciepłe miesiące to także możliwość przejazdu kolejką linową, dzięki czemu można podziwiać panoramę Bieszczad z dużej wysokości. Oczywiście będąc w Ustrzykach nie sposób nie odwiedzić także Soliny i znajdującego się tam zalewu, jednak dobrze zrobić to po poznaniu atrakcji miasteczka.

Gdzie zatrzymać się na miejscu? Wybór jest ogromny, ponieważ same Ustrzyki, jak i okoliczne wsie, oferują dziesiątki miejsc noclegowych (meteor). Znajdują się one zarówno w gospodarstwach agroturystycznych, jak i pensjonatach, hotelach, a także w kwaterach prywatnych. Ponadto istnieją oferty wynajmu całych domków. Ceny są bardzo przystępne, a w porównaniu np. z noclegami nad morzem, śmiesznie niskie. Najtańsze propozycje to już 20 złotych od osoby za noc. Tak więc wybranie się do Ustrzyk Dolnych nawet na parę dni nie będzie dla nikogo dużym wydatkiem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>