Kiedy zwiedzimy już Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski, nie musimy wcale kończyć podróży po Licheniu Starym. W pobliżu znajdziemy różne atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć. Na szczególną uwagę zasługuje także niewielkie jezioro.

Jezioro Licheńskie

Jezioro Licheńskie jest niewielkim, klasycznym jeziorem rynnowym. Jego strome brzegi otoczone są w większości lasami. Woda z jeziora Licheńskiego wykorzystywana jest do chłodzenia elektrowni Konin i Pątnów. Wiąże się to z podwyższeniem temperatury wody. Ten fakt jest bardzo chętnie wykorzystywany przez wielbicieli kąpieli. Plaża nad jeziorem została rozbudowana w ostatnich latach, tak by była jeszcze atrakcyjniejsza. Dodano między innymi miejsce do gry w piłkę siatkową, wiele ławek przy brzegu, a dla najmłodszych dzieci przygotowano nowoczesny plac zabaw. Nieopodal znajduje się druga plaża, która została stworzona z myślą o tych, którzy przyjeżdżają własnymi camperami lub przyczepami campingowymi. Wędkarze również będą zadowoleni, gdyż jezioro to obfituje w gatunki ryb, które rzadko występują naturalnie w innych zbiornikach wodnych na terytorium Polski. Przez podwyższoną temperaturę w jeziorze Licheńskim zaczęły się zasiedlać również rośliny dotychczas niespotykane. Przykładem jest tutaj nurzaniec śrubowy, który zasiedlił jezioro w połowie lat 90., a wcześniej używany był tylko jako roślina akwariowa. W ciągu kilku lat zdominował on roślinność jeziora Licheńskiego i zajmuje już 92% płytkiego litoralu.

Ze względu na to, że w sąsiedztwie jeziora znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski, które jest odwiedzane przez wielu pielgrzymów, Licheń Stary cały czas się rozwija. Powstają nowe punkty gastronomiczne, baza noclegowa się rozrasta. Już w tym momencie, jeśli zdecydujemy się na dłuższy pobyt, nie będziemy musieli martwić się o noclegi. Licheń Stary zaprasza i oferuje nam w tym aspekcie wiele opcji.

Licheń Stary to wprawdzie wieś, która jednak może wiele zaoferować. Swoją popularność zawdzięcza głównie Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski, Jednak jeśli będziemy chcieli spędzić tam dłuższy czas to na pewno nie będziemy się nudzić. Jezioro Licheńskie dzięki swoim ciepłym wodom zapewni nam rozrywkę na długi czas. Niezwykłe gatunki ryb ucieszą każdego wędkarza, a dzięki okolicznym lasom, będziemy mieć możliwość odbycia wielu godzin pieszych wędrówek. Dla miłośników wypoczynku nad jeziorami polecamy urokliwy Zaniemyśl, gdzie również można łowić ryby i spacerować po rozległych lasach.

Bez kategorii

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>