Położony pomiędzy Międzyzdrojami a Kołobrzegiem Trzęsacz to miejsce, które pomimo popularności wśród turystów pozwala poczuć prawdziwie magiczną atmosferę. Jedyna pozostała ściana kościoła, niegdyś wybudowanego dwa km od brzegu morza, zapiera dech w piersiach swym widokiem. Ze znikającym zabytkiem, który znalazł się na samym skraju klifu już parę stuleci temu, wiąże się najbardziej znana miejscowa legenda. Według niej rybacy przypadkowo złowili Zielenicę – córkę króla Bałtyku. Zamiast zwrócić jej wolność, za namową proboszcza morską boginkę zamknięto w kościele, gdzie umarła z tęsknoty za swoim domem pod falami. Rozwścieczony ojciec Zielenicy poprzysiągł odebrać jej ciało, wydzierając kościół kawałek po kawałku, aby mogła spocząć na dnie morza. Inna opowieść mówi o tym, że to bóg piorunów Thor zniszczeniem kościoła upomina się o swoją dawną ziemię, opanowaną przez chrześcijaństwo, a inna jeszcze wspomina o parze rozdzielonych kochanków, z których jedno, zabrane przez morze, chce połączyć się z drugim spoczywającym na przykościelnym cmentarzu. Choć dziś nikt już nie wierzy w legendy, to jednak lubimy na chwilę zapominać o naukowych wyjaśnieniach rządzących światem zjawisk. To sprawia, że Trzęsacz uchodzi za jedno z najbardziej romantycznych miejsc. Chętnie wybierany jest na miejsce oświadczyn albo sesji fotograficznych nowożeńców i zakochanych.

W magiczną atmosferę nadmorskiej wioski wpisuje się również sąsiedztwo latarni morskiej w Niechorzu czy Aleja Zakochanych w Rewalu. Posadzono wzdłuż niej aż 148 różnych gatunków róż, kwitnących przez cały czas od wiosny do jesieni. Przy nadmorskiej promenadzie, kończącej się tarasem widokowym, umieszczono ławeczkę Romea i Julii oraz Małego Księcia i Róży. Warto też, będąc w Trzęsaczu i okolicach skorzystać z przejażdżki Gryficką Koleją Wąskotorową. Jej trasa prowadzi w jedną stronę do Gryfic, a w drugą przez Rewal i Niechorze do Pogorzelicy. Po samym Trzęsaczu można również przejechać się Retro Ciuchcią.

Warto odwiedzić tu liczne restauracje i kawiarnie, a także oczywiście plażę. Trzęsacz zapewni noclegi w domkach, willach i pokojach, wszystkich położonych w niewielkiej odległości od brzegu morza. Baza noclegowa tej części Pomorza obejmuje także sąsiednie miejscowości – nie sposób więc nie znaleźć dla siebie miejsca na tyle blisko, by nie odwiedzić tej wyjątkowej miejscowości.

  1. Bardzo romantyczne te legendy, lubię takie ciekawe, ludowe opowieści, bo dodają kolorytu i takiej magicznej atmosfery całemu miejscu

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>