Kotlina Kłodzka oraz jej okolice to jedne z piękniejszych zakątków Polski. Wielu osób do takiej tezy nie trzeba specjalnie przekonywać, bo każdego roku ściągają tam tłumy. Jednak na górskich i leśnych szlakach nie widać tego aż tak bardzo – to zasługa wielu licznych i długich tras turystycznych w okolicy.

Przybywając tu, najlepiej zatrzymać się w głównym mieście całego regionu, czyli Kłodzku. Główny plac w mieście to plac Bolesława Chrobrego, który potocznie zwany jest kłodzkim rynkiem. Otaczają go kamienice, które w większości zachowały się częściowo lub całkowicie, a ostatnimi laty przeszły generalne remonty. Na środku placu stoi ratusz, we wnętrzach którego znajdują się biura Urzędu Miasta oraz biblioteka. Jego historia sięga XIV wieku, jednak wielokrotnie był w późniejszych latach przebudowywany. Jednym z najstarszych elementów ratusza jest wieża, która przeszła dodatkowo przebudowę w połowie XVII wieku. Część budynku nawiązuje stylem do renesansu i baroku, nowsze fragmenty to przykład neorenesansu. Na elewacji ratusza znajdują się także ciekawe figury, a jednym z charakterystycznych elementów wnętrza jest zdobiona klatka schodowa.

Obok ratusza znajduje się także Kolumna Maryjna, będąca jedną z najpiękniejszych polskich figur wotywnych. Kolumna stoi po zachodniej stronie ratusza, a po wschodniej zobaczyć możemy fontannę. Niedaleko rynku znajduje się także most gotycki, zwany też czasem Mostem Świętego Jana albo Mostem Wita Stwosza. Jest to 40 metrowy most, o szerokości około 4 metrów. Na balustradach znajdują się tu figury m.in. Matki Bolesnej z ciałem Chrystusa oraz Chrystusa na krzyżu. Jest to przy okazji najstarszy gotycki most w Polsce.

W okolicach znajduje się także Kościół Wniebowzięcia NMP w Kłodzku. Jego budowa zaczęła się w XIV wieku, a część pierwotnych zabudowań zachowała się do dzisiaj. Kolejne elementy, m.in. dwie wieże, powstały w latach późniejszych. Kościół był wielokrotnie przebudowywany i odnawiany.

Oprócz wspaniałych zabytków oraz pięknej przyrody turyści znajdą tu wszystko to, czego potrzebują. Kłodzko to doskonała baza noclegowa. Znaleźć tu można bez problemu hotel, pensjonat czy pokoje gościnne, w dogodnej cenie oraz lokalizacji. Wystarczy w internetową wyszukiwarkę wpisać hasło „noclegi Kłodzko”, a przed naszymi oczami pojawi się długa lista miejsc, gdzie możemy się zatrzymać.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>