Stolica Górnego Śląska to stosunkowo młode miasto, nie znaczy to jednak, że brakuje tu atrakcji. Katowice to jedno z tych miejsc, które trzeba zobaczyć na żywo, nie tylko na pocztówkach. Piękno śląskiej architektury i liczne zabytki kontrastują tu z nowoczesnymi obiektami, co sprawia, że ta ogromna metropolia jest znana nie tylko w całej Polsce, ale i w Europie. Historia Katowic sięga XIX wieku i jest związana z rozwojem kolei berlińskiej, prowadzącej do Mysłowic. Prawa miejskie zostały nadane w 1865 roku, co znacząco umocniło pozycję Katowic na mapie Polski. Stosunkowo krótka historia sprawia, że próżno tu szukać renesansowych lub gotyckich zabytków. Nie znaczy to jednak, że w mieście nie odnajdziemy ciekawych obiektów, przeciwnie – Katowice słyną ze wspaniałych perełek architektury, które rozsławiają miasto w całej Europie.

W powszechnej opinii panuje przekonanie, że poza ścisłym centrum, Katowice to zniszczone, brudne miasto, w którym dominują rozpadające się kamienice. Nic bardziej mylnego. Wystarczy pobieżnie zgłębić historię tego miasta, żeby przekonać się, że w wielu dziedzinach góruje nad pozostałymi polskimi metropoliami, rzucając na nie cień swojej wyższości. Będąc w Katowicach, koniecznie trzeba zobaczyć zlokalizowany przy ulicy Wojewódzkiej Dom Profesorów Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych. Na pozór zwykły budynek, w rzeczywistości jest pierwszym wieżowcem, wybudowanym w odrodzonej po rozbiorach Polsce. Budynek został oddany do użytku w 1931 roku i mierzy 35 metrów wysokości. Skoro jesteśmy już przy wysokich obiektach – nie każdy wie, że najwyższy pomnik w Polsce, został wybudowany właśnie w Katowicach. Mowa o Pomniku Powstańców Śląskich. Trzy orle skrzydła, upamiętniają trzy zbrojne zrywy ludności śląskiej, walczącej z władzą niemiecką. Nieopodal mieści się Spodek, czyli najsłynniejsza hala widowiskowo-sportowa w kraju. Jej nazwa wzięła się od niecodziennej formy, która nawiązuje do talerza. To właśnie tutaj odbywają się największe imprezy sportowe, handlowe i kulturalne. Jednym z najbardziej charakterystycznych punktów na mapie Katowic, jest dawny Hotel Grand. Budynek, reprezentujący przepiękny styl architektury neorenesansowej, został wybudowany w XIX wieku. Dziś mieści się tu Muzeum Śląskie, a sam hotel nie funkcjonuje już od dawna.

Baza noclegowa Katowic obejmuje wiele niezwykle atrakcyjnych miejsc (noclegi Katowice z meteora). W mieście nie brakuje hoteli, oferujących pięciogwiazdkowe noclegi. Katowice to europejskie centrum biznesu, zatem nie powinno to nikogo dziwić. Nie brakuje tu jednak także bardziej „przyziemnych” miejsc, oferujących niedrogie zakwaterowanie, zatem osoby zwiedzające miasto z całą pewnością znajdą coś dla siebie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>