Mała miejscowość, położona w województwie podkarpackim, przyciągająca swymi urokami wielu odwiedzających. Iwonicz–Zdrój został założony w XV wieku, natomiast jako miasto funkcjonuje od 1973 roku. Znają je przede wszystkim osoby odwiedzające sanatoria. Znajduje się tu jedno z najstarszych w Polsce, cieszące się ponad czterechsetletnią tradycją uzdrowisko. Jego założeniu sprzyjał leczniczy mikroklimat, a także ekologiczne i naturalnie czyste środowisko naturalne. Leczy się w nim takie choroby jak: osteoporoza, ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, układu trawienia, oczywiście górnych i dolnych dróg oddechowych. Zapisać można się również na turnus odchudzający, który ostatnimi czasy cieszy się coraz większą popularnością.

Budynki uzdrowiska mają bogatą historię i są jednymi z zabytków miasta. Źródełko Bełkotka [dostępne tu: wikipedia], Jaz na potoku Bełkotka, Stary Pałac (siedziba zarządu ), amfiteatr, drewniany kościół oraz Bazar są obiektami, które będąc w tym mieście warto odwiedzić. Nie trzeba być kuracjuszem, by móc korzystać ze zdrowotnego środowiska i wspaniałości okolicznej przyrody. Warto na wyprawę zabrać ze sobą rower i dobrą kondycję fizyczną. Do przejścia lub przejechania są bowiem dziesiątki kilometrów szlaków. Wszystkie zostały szczegółowo opisane i dokładnie oznaczone. Między innymi szlak czerwony, 9 km wiedzie na górę Cergową, zielony 6 km do Rymanowa–Zdroju, natomiast inne prowadzą do Cerkwi w Bałuciance, Kościoła w Klimkówce, Lasu Grabińskiego czy też na Żabią Górę. Wybierając rower za główny środek transportu, również warto korzystać z wytyczonych tras. Większość z nich biegnie po utwardzonych lub asfaltowych drogach, więc nie będą stanowiły wyzwania dla zwykłych rowerów. Z pewnością krajobrazy rozciągające się na pasma Beskidu Niskiego, Bieszczadów, Doliny Krośnieńskiej, czy Pogórza Strzyżowsko–Dynowskiego umilą każdą przejażdżkę. Trasy można dowolnie modyfikować i dopasowywać do aktualnej pogody czy kondycji fizycznej.

Po aktywnie spędzonym dniu warto solidnie wypocząć. Baza noclegowa Iwonicza–Zdroju [dostępna tu: meteor] obfituje w oferty prywatnych kwater, ale można znaleźć również miejsce w hotelu, pensjonacie, schronisku czy gospodarstwie agroturystycznym. Na te miejsca można łatwo wpaść po wpisaniu w wyszukiwarkę słów ‚noclegi Iwonicz Zdrój’. Wtedy to wyświetlą się podstawowe dane obiektów, a przy odrobinie szczęścia także wolne terminy. Mogłoby się wydawać, że to miasto to tylko uzdrowisko, jednak posiada ono także bogatą ofertę kulturalną. Odbywające się cyklicznie festiwale muzyczne, przedstawienia, wystawy czy pokazy potrafią zadziwić niejednego odwiedzającego.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>