Piwniczna-Zdrój wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z wodą mineralną – „Piwniczanką”. Jest to skojarzenie jak najbardziej właściwe, jednak nie wyczerpuje potencjału, jakim dysponuje Piwniczna-Zdrój. To piękne górskie uzdrowisko słynie ze swych wspaniałych wód mineralnych, ale poza nimi może poszczycić się także przepiękną przyrodą (całe miasto wchodzi w skład Popradzkiego Parku Krajobrazowego), a także wciąż żywą góralską kulturą. Miasto chętnie odwiedzane jest przez turystów. Piwniczna-Zdrój i jej noclegi to dobre miejsce na urlop dla wszystkich, którzy chcą lepiej poznać lokalną kulturę.

Mieszkańcy Piwnicznej to potomkowie tzw. nadpopradzkich górali, których inna nazwa to Czarni Górale (nazwa pochodzi od ciemnego koloru spodni, którego nie spotyka się u innych górali). Jest to grupa etnograficzna polskiej ludności, która zamieszkuje tereny dzisiejszej gminy Piwniczna-Zdrój oraz Rytra. Charakterystyczny męski strój Czarnego Górala, to ciemne spodnie z czerwonym lampasem i węzłem rycerskim. Płaszcze (cuchy) są brązowe i obszyte granatowym, zielonym lub czarnym suknem. Do tego biała koszula, czarna kamizelka, skórzany, wąski pas i góralski kapelusz, otoczony czerwonym sznurkiem wykonanym z wełny. Nadpopradzcy górale nie używają ciupag, a tzw. kuli, czyli giętych lasek.

Codzienne życie Czarnych Górali było trudne. Ich pola położone na stromych stokach były nieurodzajne i ciężkie do uprawy. Żyli oni także z dala od innych, podobnych społeczności, co spowodowało, że utworzyli własną, odmienną niż inni górale, kulturę, do której należą obrzędy, muzyka, taniec i stroje. Przez pewien czas istniało ryzyko, że ten unikatowy folklor pod wpływem nowoczesności ulegnie zapomnieniu. Jednak w roku 1964 powstał lokalny zespół „Dolina Popradu”, który kultywuje tradycje przodków. Dodatkowo powstała też izba muzealna, która z czasem została zastąpiona przez muzeum. Placówka, która mieści się przy Rynku nr 11 i posiada eksponaty, które obrazują historię Piwnicznej i jej mieszkańców, posiada także niezwykle bogatą kolekcję sprzętu narciarskiego (ponad 300 eksponatów). Dzięki Dolinie Popradu oraz Muzeum Regionalnemu, zostały zachowane zabytki kultury materialnej i niematerialnej (czyli pieśni, taniec, obyczaje) Czarnych Górali.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>